Obsah:

Jak sovětský „Moskvač“vyhrával evropské automobilové závody pomocí lstí
Anonim

Auto ze SSSR soutěžilo s BMW a Ford a několikrát vyhrálo … kvůli nedokonalým pravidlům.

Jak dopadli „Moskvané“v Evropě

V roce 1967 byl v SSSR zaveden pětidenní pracovní týden, byl propuštěn film „Kavkazský vězeň“a Moskvič-412 vstoupil do sériové výroby. Encyklopedie "Za volantem" auto "Moskvich-412" (aka - 2140). Tento sovětský vůz byl vyroben v továrnách v Moskvě a Iževsku.

Fragment z filmu "The Diamond Arm"

Vůz se vzhledově příznivě lišil od svých domácích současníků, například GAZ-21, a byl vybaven výkonnějším motorem. Také vůz (po určitých úpravách) byl jedním z prvních mezi sovětskými, který se stal Moskvič-412. Encyklopedie „Behind the Wheel“splňuje mezinárodní bezpečnostní požadavky.

Image
Image

Export "Moskvich-412". Foto: Torsten Maue / Wikimedia Commons

Image
Image

GAZ-21. Foto: Thomas Taylor Hammond (1920-1993) / Wikimedia Commons

Jde o to, že Moskvič-412 byl aktivně prodáván na export a propagován na zahraničním trhu. Byl odeslán do Evropy a Latinské Ameriky a omezená výroba (naprostá většina vozů se stále montovala v SSSR) a údržba se prováděly v Bulharsku, Belgii a Finsku v továrnách Petrov S. Cars v Bulharsku v Rile. Spotřebiče v zahraničí, Scaldia a Konela, resp.

Dodávkou výrobků do zahraničí byli sovětští výrobci nuceni konkurovat zahraničním. Jedním z nástrojů pro propagaci trhu byla účast v automobilových závodech.

Co udělalo sovětská auta konkurenceschopná pro evropské závody

Je třeba říci, že Moskvič-412 neměl vynikající závodní vlastnosti. Zdvihový objem motoru byl menší než u Moskviče-412. Encyklopedie „Za volantem“je 1 500 cm³ a výkon je 75 koňských sil. Pro závodní verze byly vytvořeny speciální motory, ale ani ty nebyly nijak zvlášť sportovní a vydávaly od 100 do 125 koní. Přesto si sovětští závodníci zamilovali právě „Moskvany“, protože jejich motor se dal snadno modernizovat.

Nejdůležitější „závodní“výhodou tohoto vozu však byla jeho cena.

V Evropě se „moskvičané“prodávali velmi levně a za stejné peníze tam bylo možné koupit jen mnohem méně výkonná auta. Tato vlastnost byla důvodem vítězství sovětských "Moskvanů" v britském cestování - soutěžích upravených verzí sériových vozů.

Faktem je, že britské závodní série Castrol a Britax na počátku 70. let byly Simmons M. Auto, které přišlo z mrazu. Motorsport je organizován podle principu rozdělování aut do skupin podle jejich hodnoty, nikoli síly nebo úrovně mimotovárních úprav (jak je tomu dnes běžně). "Moskvich" podle tohoto systému spadl do nižší (levnější než 600 liber) skupiny D, ve které prostě neměl žádné skutečné soupeře.

Této mezery v pravidlech využil a britský závodní jezdec Tony Lanfranca.

Jak Tony Lanfranchi dovedl Moskviče k vítězstvím

Lanfranqui nebyl super úspěšný pilot. V 60. letech si se Simmonsem M. Autem, který přišel z mrazu, příliš nevedl. Motorsport ve vybraných závodech Formule 1, Formule 2 a Formule 5 000, stejně jako prestižní závod 24 hodin Le Mans. Zraněný při nehodě byl nucen vzdát se řízení silných závodních vozů.

Přesto Lanfranchi našel svůj mistrovský vůz. Stala se "Moskvich-412". Lanfranchi si uvědomil, že kvůli své ceně a nedokonalým britským pravidlům pro cestování může vyhrát sovětský vůz, obrátil se na Simmonse M. Auto, které přijelo z mrazu. MotorSport britskému prodejci „Moskvanů“Satra Motors a přesvědčil prodejce automobilů, aby poskytli jemu a dvěma jeho kolegům Moskvanům.

Faktem je, že ve skupině D bylo občas prostě málo účastníků: podle pravidel se maximální počet bodů uděloval vítězům ve své kategorii pouze v případě, že na startu byly alespoň čtyři vozy. Lanfranchi proto obvykle zval do soutěže ty ze svých přátel, kteří měli volno. Jedním z týmových kolegů byl tedy tehdejší ředitel závodiště Brands-Hatch John Webb.

Výsledkem bylo, že Lanfranchi po mírné úpravě svého „moskviče“vyhrál 28 z 29 závodů, kterých se zúčastnil. Soutěžil Simmons M. Auto, které přijelo z mrazu. Dělá MotorSport s malými vozy jako MINI Cooper nebo Honda N600, které také stojí méně než 600 liber. To umožnilo Simmons M. auto, které přijelo z mrazu. MotorSport Lanfranca vyhrál bezpodmínečné vítězství ve třídě D.

Image
Image

MINI Cooper z roku 1970. Foto: Keld Gydum / Wikimedia Commons

Image
Image

Honda N600 z roku 1970. Foto: Rex Gray / Wikimedia Commons

Velký počet bodů, které Tony ve své kategorii nasbíral, navíc umožnil jemu a „moskvičovi“obejít v konečném skóre hlavní adepty na absolutní vítězství – BMW 2002 Tii a Ford Capri 3000 GT.

Šampionem se tedy stal Tony Lanfranchi. Zároveň, jak sám závodník tvrdil, se ani moc nesnažil: jel s rukou nataženou v otevřeném okně a zapnutým rádiem, protože auto nezrychlilo více než 145 km / h.

Lanfranchi mimochodem ve svém „moskvičáku“nejen soutěžil, ale také ho každý den jezdil služebně.

Image
Image

Image
Image

Image
Image

V letech 1973 a 1974 byli vítězi Simmons M. Auto, které přišlo ze zimy. Skupina D MotorSport se opět stala Moskvany s Tonym Lanfrancou, Erichem Horsfieldem a Tonym Stubbsem za volantem.

Jak se to projevilo na prodejích „moskvičů“v zahraničí

Kromě účasti v cestovním šampionátu se „Moskvané“na přelomu 60. a 70. let účastnili rally-raidů, kde předváděli úspěchy „Moskvanů“a „Žiguli“. Jezděte jako spolehlivé a odolné vozidlo. Navíc byly velmi dostupné ve srovnání s ostatními vozy ve své třídě. V těchto závodech se „Moskvané“utkali i s Fordem a BMW, ovšem ne tak úspěšně.

"Moskvich" auto - účastník rally

To přineslo své ovoce – „Moskvané“byli na zahraničním trhu dobře žádaní. Jejich celkový výkon se odhadoval na stovky tisíc vozů a dvě třetiny vyrobených vozů byly Moskvič-412. Encyklopedie "Za volantem" pro export. Celkem byly „moskviče“dodány do více než 70 zemí světa, včetně Velké Británie, Řecka, Nizozemska, Finska a Spolkové republiky Německo.

Úspěch byl ale krátkodobý. Již ve druhé polovině 70. let 20. století vývoz „Moskvanů“prakticky ustal, neboť v té době již byli technicky značně za svými zahraničními konkurenty.

Samozřejmě je těžké nazvat takové úspěchy čestnými, ale dávají důvod k zamyšlení. Někdy k vítězství opravdu není potřeba síla nebo vynikající schopnost: hlavní věcí je vybrat si ten správný závod. Tony Lanfranchi mluvil se Simmonsem M. Auto, které přijelo ze zimy. MotorSport: „Moskvič nebyl rychlý… Ale ve skutečnosti vypadal jako jakýkoli jiný závodní vůz. Třikrát nebo čtyřikrát jsem jel s vozem formule 1 a tam fungoval stejný princip: jedete tak rychle, že nenarazíte do zdi, a vyhrajete."